Dost často diskutované téma. Pořídit ratolesti šicí stroj a v jakém věku?
Popravdě je to dost individuální, záleží hodně na zručnosti dítěte, některá švadlenka to má v krvi a v 6 letech ovládá stroj jako leckterá zkušená švadlena a druhý extrém, prostě ta dvanáctiletá nemá na to buňky, stroj umí akorát zapnout :).
Při výběru je opravdu hodně důležité znát dítě, kterému stroj pořizujete (mohou kupovat babičky, dědečkové, tetičky či strýčkové), jak je zručné a zda o šití má opravdový zájem. Šicí stroje, které nakoupíte u nás, nejsou pouze hračky, opravdu dokáží šít!
A teď už k samotnému výběru stroje. Stroj je vhodné pořídit až tak od 6 let věku, kdy je dítě již schopno pochopit jisté funkce stroje a samostatně pracovat. Mezi 6 a 10 lety jsou vhodné šicí stroje menších rozměrů, které jsou pro děti i lehké na přenášení, příslušenství a ovládání stroje je také přizpůsobeno jejich vzrůstu a mohou si tak šití zkoušet na kouscích látky.
Těm zručnějším švadlenkám potom doporučuje již regulérní šicí stroj. Výhodu máte v tom, že pokud nadšení ze šití během času opadne, stroj můžete dát švadlence „do výbavy“, v každé domácnosti je občas potřeba něco přišít či zašít a tak bude mít základ doma J. Tyto „větší“ stroje mají stále jednoduché ovládání, většinou se ovládají jedním kolečkem a stehy jsou všechny přednastavené. Nožní spouštěč i stroj jsou již standardních rozměrů a tak stroj najde uplatnění opravdu po dlouhou dobu, pokud budou jeho funkce dostačující.
V případě, že se klube módní návrhářka a tvoření se stalo středobodem jejího života, doporučujeme potom vybírat šicí stroj již s nastavitelnou délkou i šířkou stehu a pokud možno i s dekorativními stehy. Není nad vlastnoručně vyrobené prostírání pro babičku s minimem nákladů – radost na obou stranách.
Tady už je volba zase o trošku náročnější, u mechanických šicích strojů se rychlost šití ovládá pedálem (jako u auta) a není tak vždy jednoduché zkoordinovat ruce a nohy. Elektronické šicí stroje patří sice již do vyšší cenové kategorie, nicméně nabízejí širokou škálu dekorativních stehů, někdy již i písmenka a co je důležité, u většiny strojů se dá regulovat rychlost. Na stroji se nastaví rychlost šití a vyšší rychlostí stroj zkrátka šít nebude.
V každém případě je vždy potřeba, aby u šití byla vždy přítomna i dospělá osoba a doporučujeme pořídit na stroj chránič prstů. Sám o sobě poranění nezabrání, ale vznikne jistá překážka mezi pohyblivou jehlou a prstíky dítěte, dohled dospělé osoby ještě míru zranění může výrazně snížit.
O vhodném stroji doporučujeme se poradit s odborníkem, ten by měl být schopen Vám podle požadavků doporučit stroj, který bude vyhovovat, potřebuje k tomu ovšem znát alespoň pár indicií a tak si tady teď zopakujeme, podle čeho vybírat vhodný šicí stroj pro děti …
- Věk dítěte
- Jeho zručnost a zájem o šití
- Má již předchozí zkušenosti s prací na stroji (u babičky, tetičky se pod dozorem šití zkoušelo)
- Kolik chci do stroje investovat
Přejeme spoustu krásně prožitých kreativních chvil u šicího stroje s Vašimi dětmi.