Řasení dokáže na oděvu vytvořit opravdu efektivní vzhled a je už jen a jen na Vás jestli zvolíte jemné řasení nebo výraznější a hustější řasení. Stačí se jen naučit pracovat s řasící patkou a potom už můžete řasit jak je libo.
Řasení pomocí speciální patky je rychlé a efektivní. Nemusíte tak prošívat materiál 2x a následně ručně stahovat nitě. Patka řasí jak jednoduchý materiál, tak můžete volánek řasit a rovnou našívat na neřasený díl.
Řasit můžete na kterémkoliv stroji s rovným stehem, na který je možné použít řasící patku. Ověřte si prosím, že je patka u Vašeho stroje k dispozici, případně, že je možné ji dokoupit.
Někdo má raději psané návody a někdo dá zase přednost video návodu. My Vám dáme na výběr.
Video návod:
Řasící patka v praxi:
Návod:
Popis použití řasící patky:
- Nasaďte řasicí patku na stroj. Řasící patka se nevyrábí jako rychloupínací. Je potřeba odšroubovat držák patky a místo něj našroubovat řasící patku.
- Na stroji nastavte rovný steh, ideálně s jehlou uprostřed.
- Nastavte délku stehu na nejdelší steh. Pokud stroj nemá volbu délky stehu, nastavte na stroji program s nejdelším rovným stehem.
- Kromě délky stehu ovlivňuje hustotu řasení také napětí horní nitě. Pro hustější řasení, je vhodné napětí horní nitě utáhnout (čím více, tím je řasení hustější, jen pozor, aby nebylo příliš velké a nit se potom netrhala).
- V případě, že řasíte jednu vrstvu, vložte materiál pod patku a začněte šít. Udržujte od okraje materiálu stejnou vzdálenost (pomocí vodiče), by byl materiál rovnoměrně nařasen ve stejné vzdálenosti. Po ušití je možné ještě hustotu řasení upravit zatažením za spodní nit. Pozor, pro tyto případy si nechejte na konci šití delší konec nitě, abyste měli prostor k manipulaci, případně abyste mohli nitě zajistit zavázáním konců k sobě a délka řasení se tak již neměnila.
- V případě, že si chcete práci usnadnit a řasený díl rovnou našít na díl hladký, stačí jen řasenou část vložit pod řasicí patku lícem nahoru a díl, který se řasit nemá, vložíte do drážky v patce lícem dolů. Tak dojde současně k sešívání i řasení v jednom kroku. V tomto případě doporučujeme nechat napětí nitě, jen mírně „přitažené“.
Poznámka: Při zkoušce nastavení stroje pro rovnoměrného řasení, vždy pracujte po 25 cm látky nebo gumy. Snadněji tak ověříte nastavení stroje, a také jak velké změny budete muset u tohoto díla udělat. Nastavení zkoušejte se stejnou látkou a ve stejném směru osnovy, jako budete pracovat při samotném řasení.
- Aby bylo možné látku lépe vést, šijte spíše nižší až střední rychlostí.
- Hustotu řasení ovlivňuje i síla materiálu, jemnější materiály dovolují hustější řasení, pevnější materiály budou nařaseny jen mírně.
Řasící patku nakoupíte zde, vyberte si tu správnou pro značku Vašeho šicího stroje.
Sledujte naši PORADNU, dozvíte se zde mnoho užitečných informací, rad a návodů.