Pokud nechcete, aby se Vám ostřižený okraj látky po šití třepil, je třeba okraj látky zrubu začistit, nejlépe overlockovým stehem. Na šicím stroji, který nemá overlockový steh, je třeba nejprve ušít rovný šev a následně nůžkami ostříhnutý materiál tzv. "obentlovat" klikatým stehem (hovorově je nazýván klikatý steh „entl“ nebo cik cak steh).
Většina aktuálně prodávaných šicích strojů má overlockový steh (otevřený, uzavřený nebo další varianty), který obnitkuje materiál lépe než klikatým neboli entlovací stehem, má navíc tu výhodu, že nemusíte šít 2x (1x rovně a 1x klikatě), ale pouze 1x. Při šití overlockového stehu na šicím stroji stroj rovnou šije steh rovný, který spojuje obě látky k sobě, a současně materiál i obnitkovává (1x rovně, 1x doprava atp.). Pro většinu materiálů, především tkaných, to je plně dostačující. Pro některé pleteniny je také dostačující, ale ne pro všechny.
Pokud je pletenina pružná a také pokud je citlivá na utíkání oček, pak nebude overlockový steh na šicím stroji stačit. V tom případě bude nutný stroj overlock. Overlock pro domácnost má zpravidla 4 nitě a 2 jehly a také je u stroje typu overlock možno díky diferenciálu regulovat pružnost stehu. U šicího stroje zůstane overlockový steh pevný a pružnost stehu není možno dost dobře regulovat - protože nit Vám to drží. To znamená, že např. sportovní dresy, plavky, zimní roláky, pletené svetry, hodně pružná tričkovina apod. vyžadují šití na stroji overlock. Záleží na konkrétním materiálu. Pokud overlockový steh nemáte, je třeba šít některým z klikatých stehů, aby se mohl steh natáhnout společně s materiálem.
Pro většinu zákazníků, kteří si prozatím nemohou z nejrůznějších důvodů dovolit koupit druhý stroj overlock anebo se domnívají, že by ho nevyužili, je již overlockový steh šitý na šicím stroji velkým přínosem. Kupovat v dnešní době stroj bez overlockového stehu je škoda.
Důvody, proč je overlockový steh ušitý na šicím stroji a na overlocku rozdílný:
Šicí stroj má 1 jehlu a 2 nitě (horní a spodní), zatímco overlock má 2 samostatné jehly a 4 nitě (příp. 5 nití), to znamená, že obnitkování na speciálním stroji overlock bude mnohem odolnější proti párání.
A proč je overlockový steh ušitý na overlocku pružný? Protože nitě overlocku jsou spletené a steh díky tomu už sám o sobě pruží. Zatímco steh na šicím stroji je provázaný. Overlock má navíc diferenciál, díky kterému můžete steh navolnit či "utáhnout" dle požadavku a pružnosti mateirálu.
Overlock má navíc proti šicím strojů 2 nože (horní a spodní), které mohou oříznout přebytečný materiál. Šicí stroj je konstrukčně jiný stroj - nemá ani diferenciál ani nože.
Ale to jsme se dostali k dalšímu tématu Overlock nebo coverlock?